Paranormal Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Özellikle kendinizi gizemli gördüğünüz günlerde yalnızlığın vermiş olduğu etkiler farklı olayların ortaya çıkması ve yaşanmasına neden olmaktadır. Birçok zaman tuhaf gelen ancak gerçek ötesi kavramlar ile açıklamaya çalışacağınız bu hususların özellikle yalnız kaldığınız zamanlarda daha ağır bir etkisi görülmektedir. Bu anlamda tüylerinizi ürperten ancak bilimsel olarak açıklayamadığınız Paranormal İngilizce kökenli bir kelimedir. Böylelikle Türkçe karşılığı gerçek dışı anlamına gelmektedir. İngiliz Araştırmacı Walter Whately’nin ortaya attığı kavram günümüzün popüler bilimsel araştırmaları haline gelmektedir.

Takvimler zamanı ne zaman gösterirse göstersin insanoğlu bilimin açıklayamadığı, yapamadığı hususlara açıklık getirebilmek için sürekli yeni senaryolar üretmektedir. Nitekim bu senaryolar günümüze kadar gelmiş ve sonuç ilişkisini göremediğimiz varsayımlar olarak kalmıştır. Burada senaryoların üretiminde hava durumları, hastalıklar, kişiler arası iletişimler gibi birçok etken ele alınırken istenilen sonuçlara ulaştığını düşünen büyük bir kesimden de bahsetmek mümkündür.

Yüz binlerce yıl öncesi dahi insanlar eskimmiş batıl inançlar ile kafa karışıklığı yaşamıştır. Bu durumun halen devam ettiğini belirtmek mümkündür. Duruma mantık yoluyla bakmak kadar yargı ile yaklaşan kesimden bahsetmek mümkündür. Bu sayede boşluklar doldurulmaya çalışılmaktadır. Ancak özellikle ilk etapta boşluklar doldurulurken bazı durumlar insanları şaşkına çevirmektedir. Aynı hususlar diğer tarafta fenomen olarak göreceğimiz varlıkların şüphelerini ortaya çıkarmaktadır.

parapsikoloji
parapsikoloji

Paranormal Nasıl Çalışır?

Görünüş olarak paranormal olayların incelendiği bir durumdan bahsetmek mümkündür. Bu anlamda parapsikoloji ile ilgilenen parapsikologlar bilimsel topluluklarca incelenmeyen hususlarda inceleme yapmaktadır. ESP olarak nitelendirdiğimiz telepati yani ölüme yakın deneyim ve duyu dışı algılar söz konusu olmaktadır. Hatta ölüme yakın deneyimlerden bahsetmek mümkündür. Bu sebeple popülaritesini sürekli koruyan bir konu olmaktadır. Öyle ki uluslar arası düzeyde önemli öğretim görevlileri ve bilim insanı kişiler bu konularda çalışmalar yürütmektedir. Özellikle reenkarnasyon ve geçmiş yaşamlar araştırılan konuların başında gelmektedir. Hatta konu içeriğinde küçük bireylerin yaşamdan önce veya doğumdan önce yaşamlarına ilişkin anılarını bildiklerine dair bir varsayım söz konusu olmaktadır.

Paranormal  Araçlar ve Teoriler

Parapsikolojinin geliştirilmesinde ve açıklanmasında bir takım paranormal olaylar bir dizi teorik açıklamalar ile geliştirilmektedir. Yapılan çalışmalardan bir tanesinde önceki yaşamında reenkarnasyonunu tamamlayan çocukların bir çoğunda doğum lekeleri bulunduğu yönündeydi. Bu izler ise çocukların önceki yaşamlarında meydana gelen kaza, yaralanma ve ölümcül hastalıklar ve yaralanmalar olarak görülmektedir.

İlgili Makaleler

Parapsikoloji ile birlikte Parapsikologlar söz konusu ESP’yi açıklamak için bir takım teoriler geliştirmektedirler. Bu konuda inanç ön plana çıkmaktadır. Bir çok uzman ESP’nin radyo frekansları gibi sahtekarlıklar sonucu olduğunu savunmaktadır. Bu duruma inanan kişiler hiçbir şeyin olmadığı bir yerde seslerin geldiğini savunabilmektedir. Bu durumun kabul edilebilir olması için yazıya dökülen araştırmalar bulunmaktadır. Bu  anlamda duyulduğundan bahsedilen çalışmalar kanıtlanamayan ve düşündürücü iddialar olmaktadır.

Paranormal Olaylar
Paranormal Olaylar

Bilimsel Toplulukların Parapsikolojiye Bakışı

Ana akım olarak gösterilen psikolojik topluluklarda yaygın olarak Parapsikoloji sahte bir bilim olarak görülmektedir. Ancak söz konusu paranormal araştırmalarda yaşanılan sonuçlar ve araştırmaların geçersiz olduğu anlamına gelmemektedir. Özellikle ölüme yakın insan beyninde oluşan oksijen yoksunluğu ve diğer hususlar ancak ölüme yakın olanların deneylerinde etkili olmaktadır. Bu sayede katkı sağladığından bahsetmek mümkündür. Ölümü yakın olan birinin gördüğü halüsinasyonlar ve rüyalar yüksek telkinlere neden olabilmektedir.

Ana akım psikologlar, parapsikolojinin, paranormal olayların varlığını bilimsel olarak açıklamaktan daha fazla doğrulamaya odaklandığını vurgulamaktadır. Küçük veya yanlı örneklem büyüklükleri, çalışmaların sonuçlarını değiştirebilir ve açık dolandırıcılık konusunda birkaç rapordan bahsetmek mümkündür. Örneğin, medyumlar, görünüşte doğru sonuçlar elde etmek için soğuk ve sıcak okumalar kullanmaktadır. Soğuk okuma, “Hayatında yaşlı bir adamın öldüğünü hissediyorum” gibi doğru olma olasılığı çok yüksek olan geniş ifadeler yaparak işe yaramaktadır. Sıcak bir okuma, ikincil kaynaklar aracılığıyla bir konu hakkında bilgi edinmektedir. Örneğin bir psişik, bir öznenin annesiyle okumadan önce konuşabilir ve özneyi okumanın geçerliliğine ikna etmek için kullanılabilecek ek bilgiler edinebilmektedir.

Bazı paranormal psikologlar, araştırmalarının bir parçası olarak bilimsel olmayan veya kanıtlanmamış öncülleri kabul etmektedir. Örneğin, tüm insanların geçmiş yaşamları olduğunu varsayabilirler. Bununla birlikte daha sonra geçmiş yaşamların gerçek varlığını hiçbir zaman göstermeden geçmiş yaşamların şimdikileri nasıl etkilediğini göstermeye çalışabilirler.

Paranormal Olaylar Neyden Ortaya Çıkar?

Evinizde hayaletimsi bir görüntü görmenin yanı sıra, paranormal aktivite olarak tanımlanabilecek şeylerin aralığı inanılmaz derecede geniştir. Hepsini burada listelemek imkansızdır. Bu yüzden ev sahipleri ve bu durumu yaşayanlarca bildirilen aynı zamanda daha yaygın fenomenlerden bazılarına göre paranormal olaylar şunları içermektedir.

  • Sık sık bir odada yalnız olmadığınızı hissetmek
  • Evinizin belirli alanlarında evcil hayvanlarda olağandışı davranışlar
  • Açıklaması olmayan tuhaf sesler
  • Evinizde yalnızken sesler veya fısıltılar duymak
  • Görünür bir neden olmadan sıcaklıktaki değişiklikler
  • Açıklanamayan fiziksel reaksiyonlar, örneğin kolunuza kısa bir dokunuş veya cildinizde çizikler
  • Açıklanamayan olaylar, örneğin ışıkların açılıp kapanması, dolapların açılıp kapanması

Bu tamamen kesin bir liste değildir. Hatta geliştirilebilir. Bununla birlikte kesinlikle daha fazla araştırmayı gerektiren başka olaylar da vardır. Evinizde açıklanamayan bu durumları yaşadıysanız, evinizin perili olup olmadığını belirleyip belirleyemeyeceğimizi görmek için paranormal bir araştırma ile destek almanız mümkündür.

paranormal inançlar
paranormal inançlar

Paranormal Olaylar Karşısında Ne Yapmalısınız?

Paranormal aktivitenin uyarı işaretlerinin çoğu zararsızdır. Bunları yaşayan bazı ev sahipleri, evlerini ruhlarla nasıl paylaşacaklarını öğrenmeye karar verirler. Bununla birlikte, evinizde ruhlarla yaşamaya hazır olup olmadığınızdan emin değilseniz, evinizin gerçekten perili olup olmadığını doğrulamak faydalı olabilir. Profesyonel olarak eğitilmiş ve deneyimli paranormal araştırmacılar, bir evdeki paranormal aktivite düzeyini belirlemeye yardımcı olmak için ellerinde çok sayıda araç ve bilgiye sahiptir. Bir araştırma planlamak size evinizde kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz huzuru verebilir veya başka bir yere taşınmanız için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayabilir.

Araştırmacılar, hem sezgisel hem de yansıtıcı düşünürlerin ifadeleri kişiliklerinin tanımlayıcısı olarak kabul etmesine rağmen, yansıtıcı düşünürlerin ifadelerin doğru olarak tanıma olasılığının çok daha düşük olduğunu keşfetmişlerdir. Bu ilişki, paranormal inançlardaki önceki farklılıkları kontrol ettikten sonra da devam etmektedir. Yazarlar, yansıtıcı zihinlerin aksine, sezgisel düşünürlerin deneyimlerini doğaüstü fenomenlerin varlığını kanıt olarak kabul etme olasılıklarının daha yüksek olabileceğini öne sürmektedirler.

Bu iddiayı daha doğrudan test etmek için araştırmacılar başka bir deneyler yapmaktadırlar. İkinci deneyde ise farklı bir öğrenci grubu üzerinde çalışılmıştır. Ancak bu sefer onlara çalışmanın amacının telepatiyi (yani zihin okuma) incelemek olduğu söylenmiştir. Araştırma ekibi, “zihin okuyucu” olarak hareket etmesi için sahte bir katılımcı tutmaktadır. Deney sırasında, katılımcılara beşli setten rastgele bir kart seçmeleri söylenir. Ardından diğer katılımcı  hangi kartı seçtiklerini tahmin ederek zihnini okumaktadır. Ancak bu durum hilelidir. Bu sefer deneyciler, katılımcılara olayın sadece şans, olasılık veya duyu dışı algı gibi bilimsel olmayan bir açıklamanın bir sonucu olduğunu düşündüklerini doğrudan ssormaktadırlar.

Gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmalar neticesinde paranormal olaylar ile ilgilenen psikoloji bu anlamda geniş açıklamalara yer vermektedir. Nitekim konunun uzmanlarınca yayınlanan makaleler ve kitaplar söz konusu olmaktadır. Bu durum halen üzerinde yoğun bir şekilde yapılan çalışmalar ve testlere tabi tutulmaktadır.

Eğer paranormal olaylar yaşadıysanız veya yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doğa Üstü Olaylar Hakkında Destek Al

Konum

Yaşar Cengizoğlu

Yaşar Cengizoğlu da manevi tedavi yapan havasçılardan biridir. Kendisi 1958’de Kars Sarıkamış’ta doğmuştur. Daha sonraki günlerini Sivas’ta geçirmiştir.Asıl mesleği mali müşavirliktir. 22 senedir insanları havas ilmi ile manevî olarak tedavi etmektedir. Çorumlu ünlü havascı Mustafa Hoca’nın talebesidir ve ilmî i hocasından öğrenmiştir. 6 ay boyunca hücre de riyazet orucu tutup, sabah namazına kadar yaptığı ibadetlerle Allah’ın bir lütfu olarak bu ilmi kazandığını düşünmektedir. Çünkü bu ilim Allah’tan çok istenilerek elde edinilen bir ilimdir. Gayb âlemi dediğimiz bilinmeyen varlıkların âlemini çok iyi tanıyan Yaşar Cengizoğlu: “Hoca Mürşit ve himmet bu ilmin öğrenilmesinde çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Manevi Yönde Rahatsızlık sorunlarınız için benimle WhatsApp üzerinden 10:00 / 21:00 Saatleri arasında iletişime geçebilirsiniz.