Nazar Nasıl Geçer? Nazardan Kurtulmanın 4 Yolu!

Nazar Nedir?

Nazar, insanların kendilerinin başına bela ve musibet gelmesine neden olduğunu düşündüğü durumdur. Mavi boncuğun yani Nazar boncuğunun ise Nazar’a engel olduğuna inanılır.Özellikle yaşlılar Nazar konusuna oldukça dikkat etmektedir, bu sebeple kötü bir olayın gerçekleşmesinden korktuklarında ”Allah nazarlardan korusun.” derler.

Nazar İnsanın Başına Neden Gelir?

Bu soruya tek ve basit bir cevap vermek doğru olmaz. Çünkü Nazar bir insanın başına birçok sebepten dolayı gelebilir. Ve kendisine Nazar değen bir kişi neden bana Nazar değdi, neden benim başıma bunlar geliyor diye isyan etmemelidir. Nazar’da günlük hayatta yaşadığımız diğer sıkıntılar gibi çözümü olan bir sıkıntıdır.

Nazardan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Nazardan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Nazardan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Nazardan korunak için yapılacak bazı belli başlı şeyler vardır. Bunların bazılarına sizlerle birlikte değinelim.

  • Nazar Duası: Tabii ilk aklımıza gelen korunma yöntemi rabbimize sığınıp dua etmektir. En doğru olanı da tabii ki budur. Bağlı olduğumuz inancın yaratıcısına bizi koruması için yalvarmaktır.
  • Pozitif Olun: Diğer insanlara karşı iyi bir enerji yollayın. Kin, düşmanlık ve haset Nazar’ı çağıran bir numaralı kötü Bu nedenle siz çevreye pozitif bir enerji yollayın ki evrende size pozitif bir enerjiyle gelsin.
  • Size İyi Hissettiren Nesneleri Yanınızda Tutun: Burada kastettiğimiz şey sadece ‘Nazar Boncuğu‘ değil tabii ki. Size iyi hissettiren ne varsa mutlaka onları ihtiyacınız olduğu anda yanınızda bulundurun. Bu ufak davranış size manevi olarak güç katacaktır.
  • Kötü ve Pis Ortamlardan Uzaklaşın: Temiz olmayan, kötü kokan ve dağınık olan özellikle çöp ve kül gibi atıkların bulunduğu ortamlardan uzak durun. Bu pislikler size hem mental olarak hemde fiziksel olarak zarar verecektir. Nazar‘a da davetiye çıkarabilir. O yüzden dikkat etmekte fayda var…

Burada saymış olduğumuz başlıklar ve daha birçok ufak tüyolar Nazardan korunmak için bizlere destek olabilecek şeyler. Şimdi ise Nazar‘ın çocuklardaki etkilerinden konuşalım.

Nazarın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Nazar, çocuklar üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu yüzdendir ki biraz önceki bahsettiğimiz Nazar boncuğunu çocuklar doğduğunda elbiselerine takarlar. Veya çocuk kutlaması için Altın vs. takılacağı zaman Nazar boncuğu ile takılır. Türk halkı buna ve bu tarz şeylerde hassastır.

İlgili Makaleler

Yine Nazar ve Çocuk konusunda karşılaştığımız bir diğer şey ise çocuklar doğduklarında Nazar değmemesi için yüzleri çok fazla kimseye gösterilmez. Bu daha çok Anadolu’da karşılaşılan ve ailelerin kendilerince Nazar‘a karşı aldıkları bir önlemdir.

Maaşallah sözü de kısmi olarak Nazar’a karşı olarak söylenen kelimelerden birisidir. ”Maaşallah Nazar değmesin, denilir.”

Nazar Duası

Nazar Duası, inanışımıza göre Nazar‘ı defeden bir dua’dır. Böyle bir makalede buna değinmeden de geçmek olmaz. Nazar‘a uğradığımızı düşündüğümüz anlarda Nazar Duası okuyarak ferahlayabilir ve hayatımıza bir mebze daha rahat devam edebiliriz.

”Euzü bi kelimatillahitammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri kulli aynin lamme.”

(Her türlü şeytandan, kem gözlerden, zararlı tüm şeylerden, bütün kelimelerin yüzü ve suyu hürmetine Allah’a sığınıyorum.)

Nazar Duası okumak için abdest alınıp alınmaması gerektiği de akılları kurcalayan sorular arasında geliyor. Nazar Duası okumak için abdest alınması gerekmiyor, ama tabii ki alınıpta okunması halinde etki etme olasılığı kat kat artacaktır. Abdest alıp her türlü pis ve kötü şeyden sakınıp Allah’a saf bir kalple dua etmekten daha hayırlı kuşkusuz bir ibadet ve korunma yolu yoktur.

Nazar, ne kadar biz insanlar için korkutucu ve ağır sonuçları olduğunu düşündüğümüz bir durum olsa da görmüş olduğunuz gibi nasıl başa çıkıldığını bildiğimiz durumlarda üstesinden kolayca gelinebilecek bir olaydır. Nazar doğal bir şekilde bizi etkileyeceği gibi çeşitli sihir ve büyülerin sebep olmasıyla da bize etki edebilir. Bunu anlamak için yaşadığımız olayları iyi bir süzgeçten geçirip iyi analiz etmemiz gerekir.

Nazar Bize Zarar Verebilir Mi?

Aslına bakılırsa Nazar bize hem zarar verebilir hem de zarar veremez. Burada demek istediğim şey şu. Evet Nazar etkilidir ve insanların üzerine çeşitli musibetler çekebilir ama bu musibetlerden korunmak bizim elimizde. Eğer biz bu musibetlerden doğru şekilde korunabilirsek bize herhangi bir şekilde zarar veremez. Lakin biz yanlış yöntemlerle daha çok Nazar’ı üzerimize çekecek aksiyonlarda bulunursak bu bize yüksek ölçüde zarar verebilir.

Nazar İnsanı Öldürebilir Mi?
Nazar İnsanı Öldürebilir Mi?

Nazar İnsanı Öldürebilir Mi?

Nazar değdiğine kanaat getirdiğimiz bir kişi eğer bu süreçte ölürse haklı olarak şüphelenebiliriz. Ama bu şüphe bize kesin bir şekilde bu kişi Nazar’dan dolayı öldü deme hakkını doğurmaz. Dolayısıyla ölüm yani ecel yüce Allah tarafından geldiği için Nazar’a bunu yüklemek pekte doğru olmaz.

Ama Nazar‘ın hafife alınmaması gerektiğini de anlamış olmalısınız ki dinimizde bu kadar geniş bir şekilde bu konuya yer verilmiş.

Kuran-I Kerim’de bulunan Nazar’la ilgili Ayetler

Kalem Suresi 51. ve 52. Ayet Türkçe Okunuşu

Ve in yekadullezine kaferu le yuzlikuneke bi ebsârihim lemmâ semiuz zikra ve yekûlune innehu le majnûn (majnûn). Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn(âlemîne).

Kalem Suresi 51. ve 52. Ayet Anlamı

Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Hâlbuki o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Nas ve Felak Sureleri

Nas ve Felâk Sureleri de aynı Kalem Suresi gibi Nazar ile ilgili olan Surelerdendir. Bu sureleri sık sık okuyarakta Nazar’a karşı kendimize bir kalkan edinebiliriz.

Kul e’ûzü bi-Rabbi’n-nâs. Meliki’n-nâs. İlâhi’n-nâs. Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.

(”Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile. De ki: Sığınırım Rabb’ine nâsın. Melikine nâsın. İlâhına nâsın; şerrinden o sinsi vesvâsın. Ki, fiskos eder sinelerinde nâsın; gerek cinden (olsun o sinsi) gerekse insden.”)

Kul e’ûzü birabbil felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğasikın izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Nazar Duası
Nazar Duası

Nazar Hakkında Sevgili Peygamberimizin Hadisleri

Peygaber Efendimiz Nazar Hakkında şunları demiştir;

Peygamber (s.a.s.), “Göz değmesi (nazar) haktır.” (Buhârî, Tıb, 36) buyurmuş; yüzünde sarılık gördüğü biri için; “Bunun için dua edin, çünkü kendisinde nazar var.” (Buhârî, Tıb, 35) demiştir.

Nazar Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’inde çokça değindiği bir konudur. Yakınlarına ve ümmetine Nazar hakkında bir çok öğütler vermiştir. Nazar‘dan uzak durmaları konusunda kendilerini uyarmış ve dikkatli olmaları gerektiğini yinelemiştir.

Nazar çok geniş bir kapsama sahip olmasına rağmen bu içeriğimizde elimizden geldikçe Nazar ile ilgili sorulan birçok soruya cevap getirmeye çalıştık. Sizler için Nazar’a karşı okunacak sure, dua ve ayetleri derledik. Sizler de Nazar hakkında bildiğiniz şeyleri yazabilir veya aklınıza takılan konuları ‘yorum’ bölümünden bize sorabilirsiniz.

 

Diğer yazımızı keşfedin  : Büyü Nasıl Bozulur ? 3 günde büyü bozma!

Konum

Yaşar Cengizoğlu

Yaşar Cengizoğlu da manevi tedavi yapan havasçılardan biridir. Kendisi 1958’de Kars Sarıkamış’ta doğmuştur. Daha sonraki günlerini Sivas’ta geçirmiştir. Asıl mesleği mali müşavirliktir. 22 senedir insanları havas ilmi ile manevî olarak tedavi etmektedir. Çorumlu ünlü havascı Mustafa Hoca’nın talebesidir ve ilmî i hocasından öğrenmiştir. 6 ay boyunca hücre de riyazet orucu tutup, sabah namazına kadar yaptığı ibadetlerle Allah’ın bir lütfu olarak bu ilmi kazandığını düşünmektedir. Çünkü bu ilim Allah’tan çok istenilerek elde edinilen bir ilimdir. Gayb âlemi dediğimiz bilinmeyen varlıkların âlemini çok iyi tanıyan Yaşar Cengizoğlu: “Hoca Mürşit ve himmet bu ilmin öğrenilmesinde çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Manevi Yönde Rahatsızlık sorunlarınız için benimle WhatsApp üzerinden 10:00 / 21:00 Saatleri arasında iletişime geçebilirsiniz.